Ogłoszenia Parafialne

II Niedziela  po Epifanii                                              _________________   20 stycznia 2019                                                                  

naboż.: g. 900z ofiarą ołtarzową​​​​​​​            ks. Tadeusz Byrt

Zakon został nadany przez Mojżesza, łaska zaś i prawda stała się przez Jezusa Chrystusa.​​J 1,17

27 I 2019 –    3. niedz. po Epifanii nabożeństwo o g. 900

                po nabożeństwie doroczne Sprawozdawcze Zgromadzenie  Parafialne

– we wtorek próba chóru kościelnego o g. 1900

– czwartkowe „Spotkanie z Biblią”  o g. 1800

Wszystkim jubilatom i solenizantom, którzy mieli urodziny w minionym tygodniu i w dniu

dzisiejszym składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i Bożego prowadzenia,

a wnuki i wnuczki oraz prawnuczęta składają serdeczne życzenia Babciom i Dziadkom !

Zaproszenia:

* Burmistrz Miasta zaprasza dzisiaj na g. 1700 do Hotelu Gołębiewski w Wiśle gdzie odbędzie

  się Koncert Noworoczny pt. „Powróćmy jak za dawnych lat, czyli polskie piosenki

  międzywojenne Aktorzy Sceny Polskiej wykonają piosenki przedwojennego kina, wystąpi

  też zespół muzyczny pod kierownictwem Tomasza Pali.  Podczas koncertu będzie miało

  miejsce podpisanie umowy partnerskiej miedzy Wisłą i Jabłonkowem w Republice Czeskiej

* Biskup Diecezji zaprasza na centralne nabożeństwie ekumeniczne w ramach Tygodnia

  Modlitw o Jedność Chrześcijan, które odbędzie się w kościele katolickim pw. św. Marii

  Magdaleny w Cieszynie jutro tj.  w poniedziałek 21 I ’19 r o g. 1700. Kazanie wygłosi

  ks. radca Waldemar Szajthauer.

Z karty żałobnej:

śp. Zuzanna Mędrek z d. Podżorska, wdowa po śp. Wiktorze Mędrek, mieszkała przy ul. Kopydło 43, a zmarła  w Szpitalu Śl. w Cieszynie we wtorek 15 I br. w 90 roku życia.  Pogrzeb odbył się w czwartek  17 I na Groniczku. O czym zawiadamia i całej rodzinie, sąsiadom i znajomym za udział w tym pożegnaniu i za okazane współczucie dziękuje  zasmucona najbliższa rodzina… A błogosławieni, którzy się smucą…”

Podziękowania za ofiary:

* Solenizant z okazji 81 urodzin złożył ofiarę 300 zł

* zamiast kwiatów na grób siostry śp. Zuzanny Mędrek – brat Janek złożył ofiarę 100

   zamiast kwiatów na grób cioci – Danusia Szeremeta z Rodz. złożyła ofiarę 100 zł

* serdecznie dziękujemy  za ofiary składane z potrzeby serca oraz szczerej chęci    pomocy na listy ofiar oraz wszystkim rodzinom i osobom samodzielnie

  zarobkującym, które pamiętają o składce kościelnej i zgodnie z prawem

  obowiązującym w naszym Kościele ofiarowują  1% swojego dochodu –        okazując  też  i w ten sposób swą troskę o parafię i Kościół

Diakonia naszego Kościoła zwraca się z prośbą o złożenieofiary na rzecz osób poszkodowanych w tsunami w Indonezji. Przed miesiącem przedświąteczną sobotę 22 XII, w godzinach wieczornych lokalnego czasu, w wybrzeża indonezyjskich wysp Jawa i Sumatra uderzyła fala tsunami. Katastrofę spowodował wybuch podwodnego wulkanu Krakatau w Cieśninie Sudańskiej, jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Kataklizm poczynił ogromne straty w ludziach, którzy stracili życie i straty materialne.Najpilniejszymi potrzebami obecnie jest zapewnienie poszkodowanym dachu na głową, środków czystości, odzieży i pożywienia, a także ewakuowanie ludności z terenów zagrożonych.  

Poruszeni losem ludzi dotkniętych skutkami katastrofy apelujemy o składanie ofiar na rzecz pomocy poszkodowanym w wyniku tsunami w Indonezji. W tych trudnych chwilach okażmy solidarność z naszymi bliźnimi, których dotknęło nieszczęście tego kataklizmu. Każde, nawet najmniejsze wsparcie, może się przyczynić do poprawy trudnej sytuacji poszkodowanych. Niech będzie to świadectwo dzielenia się miłością, która przekracza bariery kulturowe i geograficzne.  

Zebrane środki zostaną przekazane potrzebującym za pośrednictwem Diakonii Niemieckiej.

Z chrześcijańskim pozdrowieniem

Bp Jerzy Samiec Biskup Kościoła ​​Bp Ryszard Bogusz Prezes Diakonii Polskiej ​​            

Diakonia Kościoła informuje, że dzięki funduszom z 1% za rok podatkowy 2017 możliwe było dotarcie z konkretną pomocą do wielu osób i instytucji diakonijnych w Polsce. Pokazuje to, jak wielkie znaczenie ma ta forma wspierania bliźniego. 1 procent, choć pozornie niewielki, nie raz zmieniał czyjąś sytuację, otwierał nowe możliwości, dawał nadzieję. Jest wyrazem solidarności z tymi, którzy są w potrzebie, a dla samych potrzebujących znakiem, że ze swoimi problemami nie pozostają sami. Także w tym roku zwracamy się z prośbą do wszystkich podatników o przekazanie 1 % podatku za rok 2018 na rzecz Diakonii. ​​​​​​​​Wanda Falk  –  Dyrektor Generalny

– do odebrania pierwszy tegoroczny nr „Zwiastun”; jest kilka egz. świątecznego Luteranina…

Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w XV Ewangelickiej Zimowej Olimpiadzie:

08 II 2019 piątek:  1700 nabożeństwo inauguracyjne w Jaworniku, po którym  ognisko!
09 II 2019 sobota: 1000 konkurencje zjazdowe na Złotym Groniu ( Istebna), slalom gigant i snowboard
10 II 2019niedziela: 1300 konkurencje biegowe na Jonidle w Wiśle – zakończenie olimpiady

Zgłoszenia uczestnictwa w zawodach wraz z wpisowym 20złdo dnia 04 II ’19 r.

List pasterski Biskupa Kościoła:

Drogie Siostry i Bracia w Jezusie Chrystusie!  

W naszych kościołach rozbrzmiewają dziś słowa zapisane w Liście do Rzymian:

„Miłość niech będzie nieobłudna. Brzydźcie się złem, trzymajcie się dobrego. Miłością braterską jedni drugich miłujcie, wyprzedzajcie się wzajemnie w okazywaniu szacunku, w gorliwości nie ustawając, płomienni duchem, Panu służcie, w nadziei radośni, w ucisku cierpliwi, w modlitwie wytrwali.”
(Rz 12,9-12)

Trudno o bardziej wyraźny Boży znak skierowany do Jego ludu. Jako społeczeństwo jesteśmy podzieleni, a nienawiść zbiera żniwo nie tylko na internetowych forach, ale i w życiu codziennym. Potrzebujemy łaski, miłosierdzia, otwarcia, szacunku i odpowiedzialności.  

W minionym tygodniu podczas spotkania noworocznego zorganizowanego przez Polską Radę Ekumeniczną podpisano wspólne wezwanie do przeciwdziałania nienawiści. Stanowi ono odpowiedź chrześcijan różnych wyznań na tragiczną śmierć Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który został zamordowany podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czyli święta dobroczynności
i otwartości. W apelu czytamy: „Jako Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej chcemy jednoznacznie wystąpić przeciwko wszelkim przejawom nienawiści, w tym mowie nienawiści obecnej w debacie publicznej. Nienawiść oddala nas od siebie, sprawia, że pielęgnujemy uprzedzenia i zamiast budować silne i solidarne społeczeństwo, zgadzamy się na utrwalanie podziałów.”  

Prośmy Boga o przemianę serc, aby te słowa nie pozostały tylko zwykłą deklaracją zapisaną
na papierze, ale stały się nieustannym wezwaniem do działania i reformowania siebie, bo każda wielka przemiana zaczyna się od pojedynczej, małej przemiany konkretnego człowieka. Jedno serce pełne autentycznej miłości i błogosławieństwa dla innych może dokonać cudu i ma moc twórczą, dzięki której świat na nowo zaczyna rozumieć znaczenie takich pojęć, jak wiara, nadzieja i właśnie miłość.  

Wierzę, że możemy być inspiratorami dobra i świadectwem miłości wszędzie tam, gdzie Bóg nas posyła. Proszę Was o to, abyście w swoich środowiskach dzielili się darami wiary, nadziei i miłości. Abyście zawsze, pomimo trudności, może nawet pewnych form prześladowania, starali się zło dobrem zwyciężać. Nie zniechęcajcie się, gdy usłyszycie, że to niemodne, bezsensowne, czy głupie. Bądźcie wytrwali, wierni, szczęśliwi i radośni niosąc drugiemu człowiekowi bezinteresowną miłość.  

Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce zachęca parafie do zorganizowania zbiórki ofiar na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, stosownie do lokalnych możliwości, jako wyraz szacunku dla zmarłego Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, a jednocześnie gest solidarność z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy oraz sprzeciw wobec agresji obecnej w debacie publicznej. Pragnę również poinformować Was, ze Radcy Konsystorza postanowili przekazać 10.000 zł z funduszy Kościoła na rzecz WOŚP.

„Brzydźcie się złem, trzymajcie się dobrego” – radzi Apostoł Paweł. To prosta, a jednocześnie niezwykle trudna do zrealizowania rada. Niech Bóg dodaje Wam mądrości w codziennym żmudnym, odróżnianiu dobra od zła.  

​​​​​​​​Wasz w Chrystusie,

​​​​​​​​Biskup Jerzy Samiec