Ostatnia Niedziela po Epifanii ___________29 stycznia 2022r.
naboż.: 900 ; po naboż. Sprawozdawcze Zgromadzenie Parafialne ks. Tadeusz Byrt
Nad tobą zabłyśnie Pan, a Jego chwała ukaże się nad tobą. Iz 60,2
Lektorzy:Maja Drobisz ul Dworcowa (pensjonat Miła); Jan Pilch ul. Turyst. (do Krawca)
– dzisiaj po nabożeństwie doroczne Sprawozdawcze Zgromadzenie Parafialne – zapraszam…
– w niedz. za tydzień 05 II 2023 nabożeństwo o g. 900 ze spow. i Komunią Świętą
– w niedz. za 2 tygodnie 12 II 2023 nabożeństwo o g. 900 z ofiarą ołtarzową na Fundusz Stypendialny dla Studentów ChAT
(równolegle do nabożeństwa Szkółka Niedzielna dla Dzieci na plebanii – zapraszam dzieci )
– próba chóru kościelnego jutro o g. 1915
– w czwartek o g. 1800 spotkanie z Biblią
– w piątek o g. 1600spotkanie konfirmantów; o g. 1700 spotkanie młodzieży pokonfirmacyjnej
Wszystkim jubilatom i solenizantom, którzy mieli urodziny w minionym tygodniu i w dniu dzisiejszym składam serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i Bożego prowadzenia.
Zaproszenia:
* P E-A w Dzięgielowie oraz Diakonat zapraszają na serięspotkań z okazji 100–lecia Diakonatu Eben – Ezer w Dzięgielowie. W środę 1 II o g. 1700 w kościele w Dzięgielowie będzie wykład: ” Diakonat Eben – Ezer a Diakonia Śląska w Republice Czeskiej- historia < inż Czesław Santarius; współczesność < dyr. dr Zuzanna Filipkova.
* P E–A w Wiśle Malince zaprasza na “romantyczny“ wieczór dla małżeństw w sobotę 11 II o g. 1800. Temat wieczoru: ”Możesz zacząć od nowa” – poprowadzą Małgorzata i Sebastian Olszewscy z Gliwic, oprawa muzyczna Anna i Witold Ruszczyńscy .
Koszt 100 zł. od pary, zapisy do 5 lutego w kancelarii parafialnej w Malince.
*Zawiązał się Komitet organizacyjny „Złotej Konfirmacji” dla rocznika (rok urodzenia) 1959. Spotkanie oraz nabożeństwo zostało zaplanowane na 10 i 11 VI 2023 r. tj. w sobotę 10 VI spotkanie w Sali Domu Zborowego o g. 1400, a 11 VI nabożeństwo w kościele o g. 1100.
Komitet zwraca się z prośbą aby osoby tego rocznika, które chcą uczestniczyć w Złotej Konfirmacji zgłosiły swój udział w swoich kancelariach parafialnych co pozwoli Komitetowi przygotować to spotkanie.
Podziękowanie za ofiary:
* dziękuje Solenizantce za złożoną ofiarę z okazji 89 urodzin
* bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie ofiary, składane z różnych okazji, płynące z potrzeby serca oraz szczerej chęci pomocy; serdecznie dziękuję też tym wszystkim, którzy mimo wzrastających kosztów życia, wiedząc jednak jak z
powodu inflacji rosną wszystkie kosztysystematycznie uwzględniają te potrzeby w
odruchu serca w składkach kościelnych i w ofiarach składanych na listy czy też coniedzielnych składanychdo skrzynki po każdym nabożeństwie; dziękuję też wszystkim rodzinom i osobom samodzielnie zarobkującym, które w 2022r
uregulowały składkę kościelną – okazując też i w ten sposób swą troskę o
parafię i Kościół Osoby, które jeszcze nie wpłaciły składki mają czas do końca
stycznia, by móc uznać ją jako opłaconą w terminie.
* bardzo dziękuję za ofiary składane na listy na pomoc Ukrainie. Wszyscy zdajemy sobie
sprawę z tego, że tym ludziom pomoc jest bardzo potrzebna.
„A jeśli kto posiada dobra tego świata, a widzi brata swego w potrzebie i zamyka
przed nim serce swoje, jakże w nim może mieszkać miłość Boża ?” (I J 3,17)
– ulotki Diakoni Kościoła z prośbą o przekazanie z podatkuprzy rozliczeniu rocznym 1%
Polecam: – zaległe numery Zwiastuna, ostatnie egz. świątecznego nr „Luteranin”
Wszystkie osoby, które przekazują składki kościelne czy ofiary bardzo proszę, by swoje dary przekazywały na nasz nowy rachunek w PKO BP. Nowy nr rachunku bankowego Parafii jest podawany w ogłoszeniach: 09 1020 1390 0000 6602 0709 2929
– kancelaria parafialna czynna: w poniedziałek i w piątek od 1200 do 1600
a w środę od 800 do 1200
*** Od rana trwa 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem: „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”. Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia – optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 % . Dlatego za zebrane środki podczas Finału, WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń – umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.
Prawdopodobnie dzisiaj przy wyjściu z kościoła spotkamy wolontariuszy WOŚP
*** W związku z 13 Zgromadzeniem Ogólnym ŚFL (13-19 IX 2023r) w Krakowie
co niedzielę modlimy o Kościoły członkowskie Światowej Federacji Luterańskiej.
Dzisiaj 29 stycznia 2023 r. – modlitwa o Zimbabwe
Sytuacja w Zimbabwe
Zimbabwe (dawniej Rodezja) to państwo w Afryce Południowej. Szacuje się, że populacja tego kraju wynosi około 15 milionów ludzi. Zimbabwe ma 16 językówurzędowych. Kraj uzyskał niepodległość 18 IV 1980 r. Zimbabwe ma jeden z najwyższych wskaźników alfabetyzacji w Afryce, wynoszący 91 proc. Kraj boryka się z epidemią HIV/AIDS, brakiem dostępu do opieki medycznej, bezrobociem, biedą, przemocą domową i wysoką inflacją.
Chrześcijaństwo jest główną religią, którą wyznaje ponad 80 proc. populacji. Pozostałe 20 proc. wyznaje islam, tradycyjne religie afrykańskie i judaizm.
Kościół Ewangelicko-Luterański w Zimbabwe został założony w 1903 roku przez misjonarzy ze Szwecji i afrykańskich ewangelistów z Natalu (RPA). Zaczęło się od pracy edukacyjnej, aby umożliwić konwertytom czytanie Biblii. Pierwszy duchowny Kościoła został wyświęcony w 1937 r. Od 1962 r. Kościół jest samodzielną organizacją.
Aktualnie Kościół liczy blisko 310 000 członków. Podzielony jest na trzy diecezje i 80 parafii, w których duchownymi są zarówno mężczyźni jak i kobiety. Zajmuje się działalnością diakonijną i edukacyjną. Kościół prowadzi dwie szkoły biblijne, w których kształcą się diakoni, świeccyliderzy i wolontariusze, prowadzone są także rekolekcje i kursy doszkalające dla duchownych. Kościół administruje czterema szpitalami, z których dwa zostały wyznaczone przez rząd jako szpitale okręgowe, w jednym znajduje się również szkoła pielęgniarska. Kościół prowadzi cztery szkoły podstawowe i siedem szkół średnich. Dziewięć szkół posiada oddziały dla uczniów słabowidzących i niedosłyszących na poziomie szkoły podstawowej i średniej.
Przed Kościołem stoją takie wyzwania jak: brak duchownych, personelu medycznego, epidemia HIV/AIDS, bezrobocie, bieda i wysoka inflacja.
Boże w Trójcy Świętej Jedyny, podzieliłeś się z nami bogactwem Twojego świata, abyśmy sycili się jego obfitością i gasili pragnienie życiodajną wodą. Chcesz, abyśmy dbali o powierzone nam miejsca na tej ziemi, wszyscy żyli w wolności i odpowiedzialności przed Tobą. Jesteś dobry dla wszystkich ludów świata. Potwierdziłeś to w świadectwie Twego Syna, Jezusa Chrystusa.
Boże, dziękujemy dzisiaj za siostry i braci w Zimbabwe, za błogosławieństwo dla głoszenia Ewangelii w ich kraju. Jednocześnie z troską myślimy o przyszłości naszych sióstr i braci w Zimbabwe. Przyszłość ma swój początek nie jutro, ale tu i teraz. Tymczasem tu i teraz Zimbabwe przytłaczają wielorakie ciężary związane z historią ich plemion, przeszłością kolonialną i postkolonialną, autorytarnymi rządami. Ze współczuciem myślimy o krzywdach wyrządzonych niesprawiedliwym podziałem dóbr, marnowaniem szans na zmianę sytuacji w ich kraju.
Boże, przeprowadź siostry i braci w Zimbabwe przez to, czego doświadczają tu i teraz. Obdaruj radością chodzenia nowymi drogami prowadzącymi do rozwiązania tego, co wydaje się nierozwiązywalne. Daj siłę do niestrudzonego podejmowania codziennych wyzwań i obdaruj wiarą, że Ty błogosławisz każdej dobrej sprawie oraz każdemu dobremu działaniu. Amen